Matchups set for TSSAA BlueCross Bowl - WSMV Channel 4

Scores

Matchups set for TSSAA BlueCross Bowl

Schedule and results for TSSAA Playoffs. All game start at 7 p.m. local time, unless noted.

Class 1A
First round
Friday, Nov. 2

Copper Basin 49, Lookout Valley 10
Cloudland 28, Midway 12
Eagleville 38, Monterey 14
South Pittsburg 76, Columbia Academy 21
Jo Byrns 28, Wayne County 21
Nashville Christian 42, McEwen 20
Halls 41, Gleason 32
Huntingdon 50, Lake County 15
Second round
Friday, Nov. 9
Greenback 62,  Copper Basin 26
Coalfield 38,  Cloudland 14
Eagleville 19,  Moore County 16
Gordonsville 14,  South Pittsburg 13
Collinwood 14,  Jo Byrns 12
Nashville Christian 24, Clarksville Academy 0
West Carroll 28, Halls 13
Huntingdon 63, Union City 27
Quarterfinals
Friday, Nov. 16
Coalfield 34, Greenback 31
Gordonsville 28, Eagleville 13
Nashville Christian 42, Collinwood 35
Huntingdon 37, West Carroll 6
Semifinals
Friday, Nov. 23
Gordonsville 39, Coalfield 15
Huntingdon 35, Nashville Christian 7
Finals
At Tennessee Tech, Cookeville
Friday, Nov. 30, 11 a.m.

2 Gordonsville (12-1) vs. 3 Huntingdon (12-2)

Class 2A
First round
Friday, Nov. 2
Silverdale 41, Hampton 8
Boyd Buchanan 27, Rockwood 19
Cascade 24, Watertown 21
Trousdale County 20, Jackson County 19
Mt. Pleasant 26, Forrest 21
White House Heritage 37, Houston County 12
Trinity Christian 65, Booker T. Washington 12
Peabody 41, Humboldt 21
Second round
Friday, Nov. 9
Knoxville Grace 28,  Silverdale 20
Boyd Buchanan 21, 2 Oneida 6
Friendship Christian 42, Cascade 6
Marion County 48, Trousdale County 21
Adamsville 46, Mt. Pleasant 6
Loretto 21, White House Heritage 7
Dresden 35, Trinity Christian 22
Peabody 40, Westwood 12
Quarterfinals
Friday, Nov. 16

Boyd Buchanan 35, Knoxville Grace 13
Friendship Christian 49, Marion County 12
Adamsville 24, Loretto 0
Dresden 34, Peabody 7
Semifinals
Friday, Nov. 23

Friendship Christian 27, Boyd Buchanan 6
Adamsville 28, Dresden 7
Finals
At Tennessee Tech, Cookeville
Saturday, Dec. 1, 11 a.m.

1 Friendship Christian (12-1) vs. 1 Adamsville (12-1)

Class 3A
First round
Friday, Nov. 2
Elizabethton 42, Johnson County 13
Gatlinburg-Pittman 48, Chuckey-Doak 21
West Greene 17, Cumberland Gap 12
Sullivan North 34, Unicoi County 0
Alcoa 28, McMinn Central 18
Sweetwater 21, Tyner 20
Christian Academy of Knoxville 56, Loudon 21
Kingston 49, Polk County 14
Cheatham County 69, Grundy County 30
Fairview 29, Smith County 14
Westmoreland 35, York Institute 7
Christ Presbyterian 62, Goodpasture 31
East Hickman 18, South Gibson 14
Hickman County 35, Lewis County 34
Milan 44, Manassas 6
Camden 35, Jackson Central-Merry 13
Second round
Friday, Nov. 9
Elizabethton 38, Gatlinburg-Pittman 0
Sullivan North 35, West Greene 7
Alcoa 49, Sweetwater 14
Christian Academy of Knoxville 23, Kingston 7
Cheatham County 36, Fairview 21
Christ Presbyterian 37, Westmoreland 14
Hickman County 13, East Hickman 7
Milan 39, Camden 14
Quarterfinal
Friday, Nov. 16

Elizabethton 41, Sullivan North 38
Christian Academy of Knoxville 38, Alcoa 36
Christ Presbyterian 37, Cheatham County 21
Milan 35, Hickman County 6
Semifinals
Friday, Nov. 23

Christian Academy of Knoxville 44, Elizabethton 34
Milan 16, Christ Presbyterian 8
Finals
At Tennessee Tech, Cookeville
Friday, Nov. 30, 3 p.m.

3 Christian Academy of Knoxville (13-1) vs. 3 Milan (12-2)

Class 4A
First round
Friday, Nov. 2
Livingston Academy 35, Grainger 7
DeKalb County 39, Sequoyah 21
Greeneville 49, Gibbs 0
Fulton 55, Carter 0
Giles County 48, Lipscomb Academy 7
Notre Dame 31, Hixson 6
Page 42, Signal Mountain 41 (OT)
East Hamilton 38, Marshall County 0
Lexington 42, Jackson South Side 6
Liberty Magnet 48, Sycamore 13
Maplewood 15, Crockett County 3
White House 24, Chester County 10
Covington 55, Hillcrest 0
Sheffield 20, Raleigh Egypt 18
Trezevant 26, Dyersburg 0
Mitchell 30, Fairley 12
Second round
Friday, Nov. 9
Livingston Academy 37, DeKalb County 14
Fulton 42, Greeneville 14
Giles County 47, Notre Dame 7
East Hamilton 35, Page 14
Liberty Magnet 42, 1 Lexington 18
White House 23, Maplewood 22
Covington 42, Sheffield 6
Trezevant 36, Mitchell 6
Quarterfinals
Friday, Nov. 16

Fulton 35, Livingston Academy 14
Giles County 22, East Hamilton 16
Liberty Magnet 27, White House 23
Covington 23, Trezevant 18
Semifinals
Friday, Nov. 23

Fulton 41, Giles County 27
Covington 34, Liberty Magnet 14
Finals
At Tennessee Tech, Cookeville
Saturday, Dec. 1, 3 p.m.

2 Fulton (12-2) vs. 1 Covington (14-0)

Class 5A
First round
Friday, Nov. 2
Powell 33, Knoxville Central 7
Knoxville West 27, South Doyle 7
Tennessee 28, Daniel Boone 7
Morristown West 31, Cherokee 29
Columbia 28, Sullivan South 14
Tullahoma 37, White County 13
Ooltewah 47, Anderson County 28
Lenoir City 44, Walker Valley 16
Beech 64, Kenwood 28
Hillsboro 17, Antioch 12
Centennial 44, Portland 10
Northeast 34, Station Camp 14
Jackson North Side 45, Munford 17
Hamilton 22, Henry County 20
Craigmont 42, Hardin County 26
Ridgeway 42, Lawrence County 3
Second round
Friday, Nov. 9
Powell 28, Knoxville West 17
Tennessee 29, Morristown West 21
Columbia 47, Tullahoma 24
Ooltewah 31, Lenoir City 7
Beech 35, Hillsboro 6
Northeast 49, Centennial 34
Jackson North Side 41, Hamilton 6
Ridgeway 49, Craigmont 28
Quarterfinals
Friday, Nov. 16

Powell 31, Tennessee 10
Columbia 31, Ooltewah 13
Beech 44, Northeast 43
Jackson North Side 45, Craigmont 42
Semifinals
Friday, Nov. 23

Columbia 32, Powell 27
Beech 64, Jackson North Side 31
Finals
At Tennessee Tech, Cookeville
Friday, Nov. 30, 7 p.m.

1 Columbia (12-2) vs. 1 Beech (14-0)

Class 6A
First round
Friday, Nov. 2
Maryville 42, Hardin Valley 10
Oak Ridge 35, Science Hill 28
Sevier County 27, Jefferson County 14
Dobyns Bennett 35, Bearden 7
Siegel 58, Oakland 13
Blackman 49, Cookeville 14
Riverdale 31, Cane Ridge 0
McMinn County 42, Bradley Central 22
Dickson County 42, McGavock 12
Mt. Juliet 52, Independence 22
Overton 27, Arlington 13
Brentwood 35, Wilson Central 0
Whitehaven 42, Collierville 7
Southwind 28, Houston 13
Germantown 34, Bolton 22
Millington 35, Brighton 14
Second round
Friday, Nov. 9
Maryville 39, Oak Ridge 25
Dobyns Bennett 28, Sevier County 21
Siegel 40 Blackman 10
Riverdale 31, McMinn County 6
Mt. Juliet 39, Dickson County 10
Brentwood 34, Overton 14
Whitehaven 54, Southwind 0
Germantown 24, Millington 23
Quarterfinals
Friday, Nov. 16

Maryville 41, Dobyns Bennett 20
Siegel 33, Riverdale 20
Mt. Juliet 31, Brentwood 20
Whitehaven 52, Germantown 7
Semifinals
Friday, Nov. 23

Maryville 47, Siegel 43
Whitehaven 41, Mt. Juliet 35
Finals
At Tennessee Tech, Cookeville
Saturday, Dec. 1, 7 p.m.

1 Maryville (14-0) vs. 1 Whitehaven (14-0)

Division II-A
First round
Friday, Nov. 2
Harding Academy 60, Zion Christian 14
Donelson Christian 28, Southern Baptist Educational Center 26
Fayette Academy 43, Ezell-Harding 29
St. George's 42, Davidson Academy 7
Quarterfinals
Friday, Nov. 9
Knoxville Webb 49, Harding Academy 21
Donelson Christian 21, University School of Jackson 20
Evangelical Christian School 42, Fayette Academy 0
St. George's 31, Franklin Road Academy 7
Semifinals
Friday, Nov. 16

Knoxville Webb 44, Donelson Christian 0
Evangelical Christian School 27, St. George's 20
Semifinals
Thursday, Nov. 29 - 3 p.m.

1 E/M Knoxville Webb (11-1) vs. 1 W Evangelical Christian School (6-6)

Division II-AA
First round
Friday, Nov. 2
Briarcrest 21, Pope John Paul II 14
Baylor 49, Battle Ground Academy 35
McCallie 62, St. Benedict 20
Montgomery Bell Academy 17, Father Ryan 7
Quarterfinals
Friday, Nov. 9
Brentwood Academy 44, Briarcrest 17
Memphis University School 20, Baylor 14
Ensworth 37, McCallie 7
Montgomery Bell Academy 36, Christian Brothers 21
Semifinals
Friday, Nov. 16

Memphis University School 46, Brentwood Academy 45
Ensworth 35, Montgomery Bell Academy 7
Finals
At Tennessee Tech, Cookeville
Thursday, Nov. 29, 7 p.m.

1 W Memphis University School (10-2) vs. 1 E/M Ensworth (12-0)

Copyright 2012 WSMV (Meredith Corporation). All rights reserved.

Powered by WorldNow
WSMV
Powered by WorldNow CNN
All content © 2014, WSMV; Nashville, TN. (A Meredith Corporation Station) and WorldNow. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service.